Обосновка:
Програмата Хоризонт 2020 финансира европейски микро, малки и средни предприятия, търсещи да реализират своите най-иновативни идеи в някоя от следните области:
Бюджет:
15 милиона евро (2016 – 2017 г.)
Програмата „Хоризонт 2020” финансира малки и средни предприятия, извършващи изследвания в областта на биотехнологиите. Това са фирми с добре развита изследователска дейност, но със затруднения в комерсиализацията на разработваните от тях продукти поради продължителността на прехода между ранното им технологично развитие до въвеждането им на пазара.
Биотехнологиите намират широко приложение в различни сектори:
1. Здравеопазване и фармацевтика.
Биотехнологиите са довели до откриването и разработката на лекарства, терапии, диагностика и ваксини от ново поколение. Биотехнологични открития са позволили създаването на нови лекарства за лечение на заболявания на растежа, метаболитни заболявания, множествена склероза, ревматоиден артрит, рак и болестта на Алцхаймер.
2. Земеделие, животновъдство, ветеринарни продукти и аквакултури.
В тези области биотехнологиите крият потенциала да подобрят фуража, ваксините за животни, както и диагностиката на заболявания като шап и салмонела. Те позволяват и упоребата на ензими за по-ефективно обработване на храната, както и позволяват отглеждането на растения да съответства по-добре на желаните характеристики.
3. В индустриални процеси и производство.
Биотехнологиите позволяват употребата на ензими в производството на перилни препарати, целулоза и хартия, текстил и биомаса. Чрез използването на ферментация и ензимна катализа вместо на традиционен химичен синтез, може да се постигне по-висока ефективност на производствения процес и намаляване на потреблението на енергия и вода, което води до снижаване на отделянето на токсични отпадъци.
Бюджет:
80 милиона евро (2016 – 2017 г.)
Секторът на биотехнологиите в здравеопазването предлага огромни възможности, но изисква сериозни и рискови инвестиции, които често липсват, особено когато става въпрос за малки и средни предприятия. Затова и развитието на тази индустрия в Европа е ограничено. С цел да направи възможен достъпа до финансови ресурси на иновативните МСП в областта, Хоризонт 2020 предоставя помощ на тези, които адресират предизвикателствата в областта на биотехнологиите в здравеопазването.
Програмата отчита две такива групи предизвикателства:
1. Клетъчни технологии в медицински приложения
Разнообразието и сложността на живите клетки изправят пречки пред достъпността на безопасни, надеждни и законосъобразни продукти за пациентите на пазара. МСП, които разработват продукти и процеси на базата на клетки, разполагат с ограничени финансови ресурси, за да преминат от доказване на концепцията си към практическо приложение и в същото време да съобразяват различни неща като промяна в мащаба, автоматизация, логистика, регулация и бизнес модели.
Клетъчните технологии включват производство на клетки (култивиране, мултипликация, увеличение и автоматизация), съхраняване и транспорт, идентификация, клетъчно сортиране и доставка, образна диагностика, проследяване, контрол на качеството и производствен контрол, генно инженерство, производство на терапевтични биомолекули. Медицинското приложение на клетъчните технологии включва диагностика и биосензори, клетъчна и генна терапия; тъканно инженерство, био-изкуствени органи, хематология, имунотерапия, производство на ваксини и антитела; прогностична токсикология, синтетична биология и моделиране на болестните процеси. Клетките могат да бъдат от всякакъв еукариотен източник, но крайното им приложение трябва да бъде в хуманната медицина.
Особено внимание при подобни разработки трябва да се обръща на диалога с регулаторните органи и спазването на всички изисквания за безопасност.
2. Клинични изследвания за валидиране на биомаркери и/или диагностични медицински устройства (само за проекти от Фаза 2)
Биомаркери се използват в клиничната практика, за да се отграничават нормални от патологични случаи, както и с прогностични цели. Употребата им в медицината се увеличава, като всяка година се предлагат нови потенциални биомаркери, но само част от тях биват валидирани за клинична употреба. За да се постигне валидиране е нужен стабилен аналитичен метод и доказана връзка с краен клиничен процес.
Този процес на валидиране трябва да открие доказателства за високата аналитична стойност, подходяща чувствителност и специфичност, както и клинична приложимост на биомаркера. Специално внимание трябва да се обърне на валидирането на биомаркери с потенциал за скоростно въвеждане в практиката. Допустими са ин виво и ин витро биомаркери. Валидирането на клиничното използване на нови диагностични устройства е допустимо, ако е в комбинация с валидирането на биомаркера или срещу съществуващи стандарти.
Приоритет ще бъде даден на валидирането на биомаркери, свързани със заболявания (т.е. диагностика, податливост или риск от заболяване, мониторинг и прогнозиране).
Хоризонт 2020 предвижда по-висока горна граница за финансова помощ за Фаза 2 в областта на здравеопазването – 5 милиона евро.
Бюджет:
52.5 милиона евро (2016-2017 г.)
Програмата „Хоризонт 2020” отчита потенциала на малките и средни предприятия да станат двигател на „зелената”, ненакърняваща природата икономика.
Финансирането е насочено към всякакви видове еко-иновативни МСП с обещаващи идеи, продукти, процеси, услуги и бизнес модели в областите за справяне с климатичните промени, защита на околната среда и ефективното използване на ресурсите и суровините.
За да се премине към екологична икономика и общество, научните изследвания и иновациите могат да се съсредоточат върху следните приоритетни области:
1. Укрепване на технологии, процеси, услуги и продукти в областта на екологичните иновации, включително начини за намаляване на количествата на суровините при производството и потреблението.
Ще бъдат подкрепени всички форми на екологични иновации — поетапни и радикални, които обединяват технологични, организационни, социални, поведенчески, стопански и политически иновации, както и засилването на участието на гражданското общество. Тук ще се включват насочени към потребителите иновации, стопански модели, промишлена симбиоза, системи за продуктови услуги, дизайн на продукта, подходи, свързани с пълния жизнен цикъл, както и проучване на възможности за намаляване на количествата на суровините при производството и потреблението и преодоляване на пречките в това отношение.
2. Подкрепа за иновативни политики и обществени промени.
3. Измерване и оценка на напредъка в прехода към „зелена“ икономика.
4. Насърчаване на ефективното използване на ресурсите чрез цифрови системи.
Иновациите в областта на ИКТ могат да бъдат ключов инструмент в помощ на ефективното използване на ресурсите. За да се постигне тази цел, съвременните и иновативни ИКТ ще допринесат за значително повишаване на производителността, по-конкретно чрез автоматизирани процеси, наблюдение в реално време и системи, подпомагащи вземането на решения. Използването на ИКТ ще има за цел да се засили прогресивната дематериализация на икономиката чрез ускоряване на прехода към цифрови услуги и да се улеснят промените в моделите на потребление и бизнес моделите чрез използването на ИКТ на бъдещето.
5. Други еко-иновации: природно-базирани решения, климатични услуги, устойчиви доставки на суровини, усвояване на данните от Глобалната система за наблюдение на Земята (GEOSS), културно наследство за устойчив растеж, вода.
Бюджет:
30.5 милиона евро (2016 – 2017 г.)
Програмата „Хоризонт 2020” финансира дейностите на малки и средни предприятия, които разработват продукти и услуги в областта на електронното здравеопазване и ИКТ решения за здравословен начин на живот и за грижи за добро физическо състояние. Областта на електронното здравеопазване включва използването на ИКТ (вкл. на мобилни устройства) за обмяна на данни и информация между пациенти и доставчици на здравни услуги, болници, специалисти и мрежи за здравна информация; електронни пациентски картони; телемедицински услуги; преносими устройства за мониторинг на пациентите; софтуери за определяне на работния график на операционните зали; роботизирана хирургия и теоретични изследвания на тема „виртуален физиологичен човек”.
Финансират се иновации по отношение на:
1. Оперативно съвместими и сигурни решения за електронно здравеопазване за потребители и за здравни институции, взимайки предвид съществуващите стандарти; и
2. Нови ИКТ решения и иновации за достойно остаряване, базирани на отворени софтуерни платформи.
Особено внимание ще се обърне на решенията с потенциал да се превърнат в пробивна, революционна иновация.
Бюджет:
96 милиона евро (2016 – 2017 г.)
Малките и средните предприятия играят ключова роля в развитието на ресурсноефективни, икономически изгодни и достъпни технологични решения, които устойчиво да повишат ефективността на енергийната система. С оглед на това, програмата „Хоризонт 2020“ подпомага тези предприятия, които допринасят за постигането на една или повече от следните цели:
1. Намаляване на консумацията на енергия и на въглеродния отпечатък чрез интелигентно и устойчиво използване, включително:
– въвеждане на масовия пазар на технологии и услуги за интелигентно и ефективно използване на енергията;
– насърчаване на европейските интелигентни градове и общини.
2. Доставки на евтина, нисковъглеродна електроенергия, включително:
– Развитие на вятърната или слънчевата енергетика;
– Разработване на геотермални, водноелектрически, морски и други енергийни алтернативи на базата на възобновяеми източници;
– Технологии за улавяне, транспортиране, съхранение и повторно използване на CO2.
3. Алтернативни горива и мобилни източници на енергия.
4. Единна, интелигентна европейска мрежа за електроенергия.
5. Нови знания и технологии.
6. Стабилен процес за вземане на решения и участие на обществеността
Бюджет:
118.8 милиона евро
Програмата „Хоризонт 2020” финансира иновации от МСП, които да подсигурят способността на европейския транспорт да доставя най-добрите продукти и услуги в оптимално време и на оптимална цена, за да запази лидерските си позиции, да създава нови работни места и да се справи с проблемите на околната среда и мобилността.
Подходящи за финансиране са и дейности по развитието на нови услуги и/или продукти, процеси, технологии, системи, които допринасят за постигането на следните цели:
1. Ресурноефективен транспорт, съобразен с околната среда:
- Създаване на по-чисти и по-тихи въздухоплавателни и превозни средства и плавателни съдове, което ще подобри екологичните показатели и ще намали възприемания шум и вибрации;
- Разработване на интелигентно оборудване, инфраструктури и услуги за оптимизиране на транспортните операции и ще намали потреблението на ресурси. Ударението ще бъде поставено върху решенията за ефективно планиране, проектиране, използване и управление на летища, пристанища, логистични платформи и наземни транспортни инфраструктури, както и върху автономни и ефикасни системи за поддръжка, наблюдение и инспектиране. С цел повишаване на капацитета ще се възприемат нови политики, бизнес модели, концепции, технологии и ИТ решения;
- Подобряване на транспорта и мобилността в градските райони: нови концепции за мобилност, организация на транспорта, модели за мултимодална достъпност, логистика, осигуряване на новаторски превозни средства и обществени услуги в градовете и планиране на решения, които ще допринесат за намаляване на задръстванията, замърсяването на въздуха и шума, както и за подобряване на ефикасността на градския транспорт. Следва да се разработят варианти за обществен и немоторизиран транспорт, както и други ресурсно ефективни форми на превоз на пътници и товари, които да се превърнат в реална алтернатива на използването на частни моторни превозни средства, подкрепени от по-широкото използване на интелигентни транспортни системи, както и от новаторско управление на търсенето и предлагането;
- Развитие и въвеждане на нови и устойчиви горива и задвижващи системи без употребата на въглероден диоксид;
- Оптимизиране на работата на мултимодални логистични вериги чрез по-широко използване на енергийно ефективни режими.
2. По-добра мобилност, по-малко задръствания, повече безопасност и сигурност:
- Значително намаляване на задръстванията чрез прилагана на интелигентна, мултимодална и напълно интермодална транспортна система „от врата на врата” и чрез избягването на ненужното използване на транспорт. Това изисква по-добра интеграция между различните видове транспорт и транспортни операции и услуги;
- Значителни подобрения в мобилността на хората и товарите чрез разработване, демонстрационни дейности и широко използване на интелигентни транспортни приложения и системи за управление. Допустими ще бъдат нови приложения за позициониране, навигация и съгласуване;
- Разработване на нови концепции за товарния транспорт и логистиката;
- Намаляване на броя на ПТП и смъртните случаи – чрез решаване на въпроси, присъщи за организацията, управлението и наблюднието на резултатите и риска в транспортните системи и чрез фокусиране върху проектирането, производството и експлоатацията на въздухоплавателни и превозни средства, плавателни съдове, инфраструктури и терминали;
- Увеличаване на ефикасността на транспортното и инфраструктурното ползване с помощта на информационни системи и пазарно базирани решения.
3. Водеща роля на европейския транспортен сектор
- Разработване на следващото поколение транспортни средства;
- Интелигентни бордови системи за контрол;
- Усъвършенствани производствени процеси;
- Проучване на изцяло нови концепции за транспорт.
Бюджет:
57,6 милиона евро (2016-2017 г.)
Програмата Хоризонт 2020 взима предвид потенциала на малките и средните предприятия за разработката на рентабилни решения, използващи ефективно наличните ресурси, с цел осигуряване на достатъчна наличност на безопасна, здравословна и качествена храна и други продукти на биологична основа. Тази цел може да се постигне чрез разработката на продуктивни, устойчиви и ресурсноефективни първични производствени системи, насърчаване на услугите по свързаната с тях екосистема и по възстановяване на биоразнообразието, както и на конкурентни и нисковъглеродни вериги за доставка, преработка и маркетинг на хранителните продукти.
Разработваните проекти в тази област се очаква да адресират едно или повече от следните предизвикателства:
1. Селско и горско стопанство
Научноизследователската и развойна дейност трябва да е насочена към спряването с три предизвикателства в този сектор:
– Осигуряване на нужната хранителна продукция в условията на растящо световно потребление;
– Осигуряване на устойчиво управление на природните ресурси и дейности, свързани с климата;
– Принос в постигането на по-балансирано териториално развитие на селските райони на ЕС и техните общности.
2. Хранително-вкусовата промишленост за безопасна и здравословна храна
За да се гарантира сигурността на храните, трябва не само да се осигури достатъчно предлагане, но и то да бъде съобразено с нуждите и предпочитанията на потребителите по начин, минимизиращ въздействието върху здравето и околната среда. Научноизследователската и развойна дейност трябва да е насочена към сигурност и безопасност на храните, конкурентоспособността на европейската хранително-вкусова промишленост и устойчивостта на производството, преработката и консумацията на храни. Това включва цялата хранителна верига и свързаните с нея услуги – от първично производство до консумация.
3. Производства на биологична основа
За да се осъществи преходът от основаната на изкопаеми горива промишленост към устойчива промишленост с ниски емисии на въглерод и ефективно използване на ресурсите, конвенционалните процеси и продукти трябва да бъдат заместени от екологично чисти био еквиваленти. Научноизследователската и развойна дейност трябва да допринася за намаляване на зависимостта на Европа от изкопаеми ресурси и за постигане на целите на политиката на ЕС за борба с промените в климата.
Специално внимание ще се обърне на:
– Напредничави иновации в интегрираното управление на вредителите;
– Еко-иновативно производство и преработка на храни чрез ефективно използване на ресурсите;
– Намаляване на хранителните и земеделските отпадъци;
– Създаване на добавена стойност от отпадъци и странични продукти.
Бюджет:
19.5 милиона евро (2016 – 2017 г.)
Хоризонт 2020 оказва финансова подкрепа на малки и средни предприятия за разработката на иновативни решения в областите на морските биотехнологии и секторите на рибарството и аквакултурите с фокус върху пазарно ориентираните дейности и развитието на потенциала за растеж и интернационализация.
МСП могат да допринесат значително за развитието на следните области:
1. Морските биотехнологии
Биотехнологиите, използващи морски живи организми, биологични системи или техни производни за създаването или модифицирането на продукти или процеси, намират широко приложение в медицината и производството на горива. Непълното изследване на подводния свят непрекъснато позволява нови открития и съответно отваря нови възможности за оценяване на капацитета на морските организми за развитието на „синята” икономика. За пълно възползване от тези възможности е нужна комбинация от фундаментални изследвания на морския живот и приложни изследвания на възможните приложения в индустрията – рисковани за финансиране дейности с ниска вероятност за успех, но с високо възнаграждение в случай на успех.
2. Рибарството
3. Морските и сладководните аквакултури
Секторът на аквакултурите притежава потенциал за растеж чрез предоставяне на по-качествени стоки на потребителите, желаещи да изберат пресни, надеждни продукти, включително тези, произведени по устойчив и биологичен начин.
Потенциалът за растеж може да бъде отключен например чрез отглеждане на нови видове или разполагане още по-навътре в морето. Финансират се и проекти с дейности по производството и преработката на храни и фураж за аквакултурни животни.
Бюджет:
24 милиона евро (2016 – 2017 г.)
Програмата „Хоризонт 2020” подкрепя малки и средни предприятия с дейност в областта на космическите продукти и услуги, включително и онези, които традиционно не се занимават с такава. Техните идеи трябва да допринасят за устойчивото развитие на европейската космическа промишленост и нейната стратегическа независимост – чрез спомагане за достигането на технологичната самостоятелност на Европа, постоянното предлагане и независимият достъп до космическото пространство.
Финансират се идеи в сферите на:
1. Космическата промишленост (производство на спътници, ракети-носители и наземно оборудване) – стратегическа, високотехнологична, високорискова промишленост с голям интензитет на инвестиции, при която разработките отнемат дълго време, а производителността е по-ниска.
2. Развитието на свързаната с телекомуникационния пазар промишленост.
Тази промишленост се състои от секторът на услугите, свързани с приложението на спътниците, превръщайки инвестициите, направени в инфраструктура в космическия сектор, в конкретни приложения и услуги в полза на гражданите. Тук спада производството на спътникови комуникации (SatCOM), включително продажбата на телекомуникационни сателити.
3. Услугите и продуктите за навигация и приложения за наблюдение на Земята.
Услугите за европейската спътникова навигация (SatNav) и за наблюдението на Земята (SatEO) са развиваща се промишленост с голям потенциал за осигуряване на растеж и работни места, най-вече за МСП и новосъздадените предприятия.
Бюджет:
22.2 милиона евро (2016 – 2017 г.)
Програмата „Хоризонт 2020” финансира малки и средни предприятия в традиционни и нови сектори, включително социални предприятия и културни дейци, да развиват иновативна дейност и да растат отвъд традиционните си граници чрез използването на нови бизнес модели и организационни методи.
Финансирането е насочено към МСП, развиващи и прилагащи нови бизнес модели, взимащи предвид новите възможности, предлагани от:
- Сервитизацията – стратегия за създавяне на добавена стойност чрез добавяне на услуги към продуктите или директното заместване на продукт с услуга;
- Овластяването на индивида;
- Икономиката на споделянето – съвместно потребление, преоткрито благодарение на модерните технологии, с което се позволяват стари пазарни отношения като размяна, бартер, наем, споделяне и заемане;
- Откриването на достъпа до правителствени данни и услуги;
- Разширяващото се използване на нови технологии.
Фирмите-кандидати трябва да покажат потенциал към заемането на ключова роля в следните социално-икономически трансформации:
- Смяна на парадигмите от собственост към достъп, от индивидуално потребление към споделени функционалности чрез участието на сектори, използващи дигитални технологии и осигуряващи по-устойчив начин на живот на европейските граждани, по-специално градското население;
- Смяна на парадигмата на отношенията между правителството, гражданите и бизнеса, към по-активна роля на обществените актьори в създаването и доставката на обществени услуги;
- Нови начини за творчество, производство, потребление, образоване, изучаване, отглеждане, движение и живеене, възникващи в европейски градове;
- Нови начини за използване на материалното и нематериалното културно наследство;
- Нови начини за създаване на иновативни обществени услуги, използвайки достъпните данни и обществени услуги.
Бюджет:
30 милиона евро (2016 – 2017 г.)
За да ангажира малките и средните предприятия в иновативни дейности в областта на сигурността, особено тези предприятия, които традиционно не предприемат такива дейности, програмата „Хоризонт 2020” предоставя финансова помощ за фирми с иновативни идеи, спомагащи за постигане на следните конкретни цели:
1. Борба с престъпността, незаконния трафик и тероризма, в т.ч. разбиране на терористичните идеи и убеждения и справяне с тях с цел избягване на заплахи.
Нови технологии и способности за борба и превенция на престъпността (вкл. киберпрестъпността), незаконния трафик и тероризма (вкл. кибертероризма).
2. Защита и подобряване на устойчивостта на критичните инфраструктури, вериги за доставка и видове транспорт.
Нови технологии, процеси, методи и специализирани умения, които да спомогнат за защитата на: обществените и частните мрежови инфраструктури, на морските транспортни маршрути, както и услуги с критично значение; от всякакъв вид заплаха, в т.ч. заплахи, свързани с въздухоплаването.
3. Укрепване на сигурността чрез управление на границите.
Технологии и капацитет за укрепването на системите, оборудването, инструментите, прецесите и методите за бърза идентификация с цел да се подобри сигурността и управлението на сухопътните, морските и бреговите граници, включително контролът и наблюдението при използване на пълния потенциал на Европейската система за наблюдение на границите (EUROSUR).
4. Подобряване на киберсигурността.
Да се гарантира по-голяма сигурност на системите, мрежите, устройствата за достъп и софтуера и услугите, включително ползване на ИТ тип „облак“, като същевременно се отчита оперативната съвместимост на многобройните технологии.
5. Подобряване на устойчивостта на Европа спрямо кризи и бедствия.
Разработване на специализирани технологии и способности в подкрепа на различни видове операции за справяне с извънредни обстоятелства в случай на криза или бедствено положение (като например гражданска защита, противопожарна охрана, заразяване на околната среда, замърсяване на моретата, гражданска отбрана, развитие на медицински информационни инфраструктури, спасителни задачи и процеси на възстановяване след природни бедствия), както и правоприлагане.
6. Гарантиране на неприкосновеността на личния живот и свободата, включително в интернет, и повишаване на общественото, правното и етичното разбиране за всички области на сигурността, риска и управлението.
Технологии, които да позволяват на потребителите да контролират своите лични данни и използването им от трети страни, както и инструменти за откриване и блокиране на незаконно съдържание и нарушения в сигурността на данните и за защита на правата на човека в интернет, които не допускат поведението на индивиди или групи да бъде ограничено поради неправомерно търсене и създаване на профили.
7. Подобряване на стандартизацията и оперативната съвместимост на системите, включително с оглед на извънредни ситуации.
8. Подкрепа за политиките на Съюза за външна сигурност, в т.ч. чрез предотвратяване на конфликти и изграждане на мира.
Нови технологии, способности и решения с диапазон от гражданска защита до хуманитарна помощ, управление на граници или мироопазване и стабилизиране в следкризисни периоди, включително предотвратяване на конфликти, изграждане на мира и медиация.
Бюджет:
126 милиона евро (2016 – 2017 г.)
Дефиниция:
Пробивната иновация включва всякаква иновативна концепция, продукт или услуга, която създава нов пазар чрез въвеждането на нови правила, ценности и модели, които в крайна сметка пробиват и/или надминават съществуващите пазари, като заместват по-ранни технологии и сдружения.
Примери за пробивна иновация:
Джобен калкулатор, мобилният телефон, универсалните магазини, Макдоналдс, електронната поща, Скайп, микрофинансовите услуги и т.н.
Бюджет:
67,2 милиона евро (2016 – 2017 г.)
Програмата „Хоризонт 2020” инвестира в малки и средни предприятия, които създават добавена стойност чрез съчетаване на научните достижения с практиката, позволявайки развиването на недокрай използвания потенциал в следните области:
1. Нанотехнологии
Цели се въвеждането на леки, мултифункционални, икономични и щадящи околната среда нано- продукти с различно практическо приложение, като мащабът на лабораторните опити се увеличи до индустриално ниво и се демонстрира жизнеспособността на различни технологии за производство.
2. Авангардни материали
Изследването в тази област може да се занимава с различен тип материали (биоматериали, метали, полимери), в различна индустрия (например металургия или химия) и с различно приложение (например енергетика, здравеопазване, транспорт).
3. Усъвършенствани технологии за производство и преработка.
МСП трябва да развиват и модернизират производствените си процеси. Насърчават се новите инженерни подходи, използващи нанотехнологии, гъвкаво производство, стимулиращи условия на работното място, интелигентна среда и чиста обработка.
Load More
Допустими кандидати:
- Действащи или новосъздадени микро, малки и средни предприятия, предлагащи революционни иновации с амбиции за растеж на европейско ниво, които добре познават целевия пазар и имат убедителен план за пазарна реализация.
*Поощряват се кандидатите, които*:
• притежават предходен опит в изпълнението на иновативни проекти и необходимите ресурси (човешки, технологични), за да бъдат изпълнени дейностите по проекта;
• Предлагат иновация, адресирана към общоевропейски и световни предизвикателства.
Стъпки за кандидатстване:
Преминава се през две фази, като първата не е задължителна.
Фаза 1: Концепция и оценка на възможностите за осъществяване
Тя е насочена към проучване с цел проверка на технологичната, практическата и икономическата жизнеспособност на иновационната идея със значителна новост за сектора на индустрията, в която тя е представена.
Дейности, допустими за финансиране по фаза 1: оценка на риска, проучване на пазара, проучване на потребителите, управление на интелектуалната собственост, развитие на иновационната стратегия, търсене на партньори, приложимост на концепцията и други подобни. В резултат на финансираните дейности, в края на проекта по фаза 1, бенефициентът трябва да представи бизнес план, с който се кандидатства по фаза 2.
Финансиране по Фаза 1
• 70% от необходимите разходи за изпълнение на проекта
• 50 000 eвро
Следващите крайни срокове за кандидатстване по фаза 1 са: 7 септември 2016 г. / 9 ноември 2016 г. / 15 февруари 2017 г.
Срок за оценка на проектите по фаза 1: до 2 месеца след крайния срок за кандидатстване.
Фаза 2: Научноизследователска и развойна дейност, демонстрация, пренасяне на пазарна основа
Тя е насочена към иновативни проекти, подкрепени от солиден бизнес план (който може да бъде разработен с финансиране във Фаза 1) и цели комерсиализация на продукта.
Дейности, допустими за финансиране по фаза 2: демонстрация (тестване, създаване на прототипи, пилотни проекти, проучвания относно увеличаване на мащаба, миниатюризация, дизайн, пазарна репликация и други подобни, насочени към задвижване на иновационната идея (продукт, процес, услуга и т.н.) към индустриална готовност и зрялост за въвеждане на пазара.
Нивото на технологична готовност за технологични иновации трабва да бъде минимум „технология, демонстрирана в релевантна среда” (TRL 6).
Допустими разходи са тези, свързани с изпълнението на дейностите по проекта, като разходи за персонал, пътувания, оборудване, инфраструктура, стоки и услуги.
Финансиране по Фаза 2
• 70% от необходимите разходи за изпълнение на проекта.
• между 0.5 и 2.5 милиона евро.
Следващите крайни срокове за кандидатстване по фаза 2 са: 13 октомври 2016 г. / 18 януари 2017 г. / 6 април 2017 г.
Срок за оценка на проектите по фаза 2: до 4 месеца след крайния срок за кандидатстване
Ако имате интерес към създаването на проектно предложение по мярката, можете да направите първата стъпка по реализацията, като ни изпратите идеята си ТУК.