АКО ВЕЧЕ ИМАТЕ ИДЕЯ НАМЕРЕТЕ ФИНАНСИРАНЕ ТУК
ИЗБОР НА ИДЕЯ ЗА РАБОТА
1. ИДЕНТИФИЦИРАНЕ И АНАЛИЗ НА НУЖДИТЕ И ПРОБЛЕМИТЕ
– Отговорете на следните въпроси и те ще Ви помогнат да формулирате проектната си идея:
- ЗАЩО? – Kакъв е проблемът?
- КАКВО? – Какво искате да постигнете, какви цели си поставяте и доколко тяхното постигане спомага за решаване на идентифицирания проблем?
- КАК? – С какъв набор от дейности ще постигнете набелязаните цели?
- КОГА? – В какъв период от време ще се изпълнява проектът?
- КОЛКО? – Какъв бюджет ви е необходим за реализация на проекта и за постигане на неговите цели?
* Идентифицирането на потребностите е важно за отпускащите финансиране, тъй като те не осигуряват ресурси без основателна причина.
- проблем
- причини за проблема
- следствията от него
За тази цел се прилага методът дърво на проблемите, който представлява подреждане на проблемите в йерархичен ред, като се търси причинно-следствената връзка между тях. Ако проблемът е причина – минава на по-ниското ниво, ако проблемът е следствие – на по-горното ниво.
Това е важно, тъй като проектните цели ще се формулират на базата на идентифицираните проблеми и трябва да е абсолютно ясно дали проектът ще атакува даден проблем, причините или последиците от него.

- Обща (дългосрочна, основна) цел – Отговорът на въпроса „Защо искате този проект да бъде реализиран?“ обикновено подсказва неговата обща цел. Тя допринася за решаването на основен проблем, който ви засяга.
- Специфични (конкретни) цели – Специфичните цели на дадена проектна идея могат да бъдат постигнати чрез реализиране на дейностите по проекта – т.е. конкретният принос на този проект за решаване на основния проблем. Тъй като проектното предложение става част от договора за финансиране, в края на изпълнението на проекта конкретните цели трябва да са напълно реализирани. Затова е желателно те да не бъдат повече от две или три и да са реално постижими.
- Коя комбинация от цели ще доведе до най-добър резултат?
- Kолко ще струва?
- Kаква е вероятността да постигнете тези цели?
- Kакви са рисковете?
- Има ли други организации или проекти, които са си поставили същите цели?
- Kак ще постигнете устойчивост (т.е. запазване на постигнатото и след края на финансирането по вашия проект)?
- Kак могат да се разпространят резултатите от проекта?

- Дейности
Дейностите са стъпките, които трябва да бъдат извършени в определена времева последователност, за да се постигнат конкретните резултати. Последните от своя страна ще доведат до изпълнение на конкретните цели на проекта. Дейностите трябва да са взаимно свързани, логически последователни и тясно обвързани с очакваните резултати и вложените ресурси. Те трябва да намерят пълно отражение в бюджет. - Очаквани резултати
Изпълнението на даден проект е факт, когато се постигат определени резултати. Някои от резултатите са устойчиви във времето, имат важно значение след приключването на проекта и водят до положителни промени.
- Индикатори
Индикаторите показват как ще се измерва изпълнението на дейностите и резултатите от тях. Те трябва да са измерими, изпълними и реалистични.Използват се за мониторинга на проекта, както от бенефициента (вътрешен мониторинг), така и от УО по съответната програма (външен мониторинг).Индикаторите трябва да отговарят точно на въпросите:
– Количество: Колко?
– Качество: Какво? Колко добре?
– Целева група: За кого?
– Време: Кога? Кога започва и колко продължава?
– Място: Къде?